Jdi na obsah Jdi na menu
 


Frankfurt (FRA)

Spotting ve Frankfurtu

Spotting ve Frankfurtu je perfektní. Proč? Protože letiště vybudovalo dvě spotterské terasy, odkud se dá pozorovat a fotografovat. Navíc je evidentní, že projektanti používali mozek a proto fotograf stojí se sluncem za zády a stroje jsou tudíž nádherně osvětlené. Ale vezměme to popořádku.

Nejsnazší přístup je od Zeppelinheimu, stačí sjet z dálnice A5 na Cargo City-Sud / Zeppelinheim a pak odbočit do slepé silnice, ujet cca 1 km na parkoviště. Kapacita je dostatečná, nikdy se mi nestalo, že by bylo "vyprodáno". Odsud pěšky lesem cca 5 minut, přejít most přes dálnici A5 a člověk stojí na místě. Obě RWY 25/07 jako na dlani, slunce svítí od rána až do odpoledne správným směrem. Pouze večer je lepší stanoviště opustit a přesunout se k dráze 18/36, protože tady už je protisvětlo. Na bližší dráhu 25L stačí nepříliš velký objektiv, začínal jsem s 70-200mm a naprosto v pohodě, na vzdálenější 25R už to chce ale minimálně 300mm. Kromě příletů je pod terasou možné vidět i taxující stroje, případně přetahy letadel. Viz mapa - zelené stanoviště.

fra2.jpg

 

 

 

 

 

 

Druhou alternativou je přístup z Airport-ringu ze západní strany. Zde stačí pouze odbočit z dálnice na letiště Frankfurt a napojit se na Airport-ring. I zde je dostatečná kapacita parkovacích míst pro auta. Zaparkujete na označeném místě a stačí ujít cca 3 minuty a jste na terase. Zejména pro fotografy doporučuji žebřík, protože před terasou je ještě plot a pokud letadla startují, jsou jím zakryta. Na tomto stanovišti se dá fotit v odpoledních hodinách, kdy slunce přejde do rozumné pozice. Výhodou je blízkost strojů, které jsou zde prakticky na dosah ruky. Viz mapa - modré stanoviště.

Třetí alternativou je pak návštěvnická terasa, volně přístupná, avšak za poplatek. Terasa je situovaná v Terminálu 2 a je otevřená od 10 do 17ti hod, v létě do 18ti. Poplatek činí 5 EUR pro dospělého, studenti a postižení 3 EURa, děti do 100 cm zdarma. (pozor, probíhá zde bezpečnostní kontrola, jako kdyby člověk někam letěl, tzn. žádné zbraně, ostré předměty, tekutiny atd..) Terasa je ovšem vhodná spíše pro pozorování provozu, než pro fotografie a to z důvodu orientace vůči slunci. V tomto případě buď zaparkovat na parkovišti, anebo si udělat pěší nebo cyklovýlet od Zeppelinheimu. Viz mapa - červené stanoviště.

Mezi zajímavé okřídlené návštěvníky Frankfurtu patří:

Airbus A380 Lufthansa

Boeing 747 Lufthansa, Singapore airlines, Qantas, United, Thai, Air Bridge, Southern, Air Atlanta, Korean, China Airlines, Cathay Pacific...

Boeing 777 - Emirates, Air India, United, JAL, Asiana, Continental, TAM...

Boeing 767 - Continental, Condor, America Airlines, Safi

Boeing 757 - Icelandair

Airbus A340 - Lufthansa, Kuwait Airlines

Airbus A330 - Lufthansa, Etihad, Gulf Air, Delta, Egypt Air

Airbus A310 - PIA, Yemenia, Qatar, DHL, Kuwait Airlines

MD-11 - Lufthansa, FedEx

(jedná se samozřejmě jen o příklady, zdaleka ne výčet)

Kromě toho další stroje zajímavých a atraktivních destinací a přepravců, které např. u nás nemůžeme vidět. Velmi často přistávají a vzlétají cargo letadla, která nejsou v běžném letovém plánu vidět, nebo osobní stroje ve speciálních livery, takže je stále se na co dívat. Nejlepší období je odpoledne, kdy stroje přistávají na obě dráhy paralelně a je vidět "kolona" dalších letadel na přiblížení. Opravdu zážitek. ..

 

 

 

Příspěvky

Proč nezajet i do technického muzea v Sinsheimu?

19. 8. 2010

Sinsheim, Concorde, Tu-144

 
Celý příspěvek | Rubrika: Frankfurt (FRA) | Komentářů: 0