Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vienna (VIE)

Spotting ve Vídni

Fotografování ve Vídni je vcelku záživné vzhledem ke konfiguraci drah a orientaci vhledem k postupu slunce v rámci dne. Jako přístupovou cestu doporočuji přijet po dálnici A4, lhostejno zda směrem od Vídně nebo od Bratislavy, dálnici opustit na exitu "Fischamend", projet městečkem a pak zaparkovat ve vesnici Klein-Neusiedl, nebo Schwadorf a zde jsou dvě možnosti.

1) Buďto sledovat letadla na finále u RWY 16/34. Zde se dá fotit prakticky celý den - již od rána, jen kolem oběda změnit stranu odkud se foto pořizují - velmi jednoduché, fotograf se může pohybovat na obě strany od osy dráhy - v oblasti mezi vesnicemi Klein-Neusiedl a Schwadorf. Viz mapa - modré stanoviště.

2) Anebo vyrazit polní cestou podél dráhy k místu, kde se dráha 16/34 kříží s drahou 11/29. Zde se dá fotografovat od dopoledních hodin až do večera - dle postupu slunce. Výhodou je, že zde se dá pozorovat a fotografovat ať je provoz otočen na kteroukoliv stranu, protože člověk je stále v centru dění. Dají se zde pořídit perfektní záběry. Nevýhodou je špatná dostupnost - je potřeba ujít odhadem tak 3 km od zaparkovaného auta k místu fotografování. Cesta trvá dobrých 45 minut. Viz mapa - zelené stanoviště.

vie2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Policie - je velmi často vidět a svědomitě dohlíží na prostor letiště. Nebuďte překvapení při kontrole dokladů a zvědavých otázkách kdo jste, co tam chcete, proč fotogragujete. Spotting v Rakousku evidentně nefrčí tak jako u nás. Je ale fakt, že když jsme tam byli poněkolikáté v jednom týdnu, už nás hlídky znaly a nekontrolovaly.

Ale když nás neznaly, neváhaly přijet 4x4 Octavií po poli (!!!!) až k nám a chtěli doklady. Jindy se na nás přiletěl podívat policejní vrtulník a ze vzdálenosti tak 50 m a ve výšce pár metrů nad zemí nás chvíli pozorovali. Naneštěstí v tu dobu přistávalo zajímavé letadlo, které jsem si raději odpustil fotografovat, člověk nikdy neví, jestli třeba neodpálí raketu apod.                  

Mezi pravidelné návštěvníky Vídně patří B777 Emirates, B777 Austrian, B767 Austrian, B747 Korean, A340 China Airlines, A330 Eva Air, ze zajímavých dopravců, ale většinou s menšími stoji pak Saudi Arabian, Iran Air, Royal Jordanian atd.